Mapa Cyberbezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży

W sobotę 22 lutego odbyło się wysłuchanie publiczne “Mapa Cyberbezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży”. W Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Poznania dyskutowaliśmy o problemach związanych z higieną cyfrową najmłodszych obywateli. Wspólnie zaprezentowaliśmy 10 kierunkowych postulatów rozwoju polityk ds. cyberbezpieczeństwa młodzieży dla polskich samorządów.

Wysłuchanie publiczne w Poznaniu

W trakcie rozmów poruszono temat miejskich i szkolnych projektów dotyczących przeciwdziałania uzależnieniom w Poznaniu oraz podnoszenia jakości cyberbezpieczeństwa, przemęczenia cyfrowego, dostępności do szkodliwych treści, działań policji, poczucia bezkarności cyberprzestępców, FOMO (ang. Fear of missing out – strach przed tym, co nas omija), manipulacji, iluzorycznych wizji pięknego i idealnego życia w Internecie, korzyści płynących ze sztucznej inteligencji, konieczności budowania empatii.

Postulaty:

1. Tworzenie miejsc aktywności młodzieży w gminach/dzielnicach, w których brakuje infrastruktury do spotkań i możliwości organizowania lokalnych wydarzeń – promowanie praktyk niewirtualnego spędzania czasu przez młode osoby.
2. Tworzenie kampanii informacyjnych o tematach związanych z cyberbezpieczeństwem (manipulacja, zagrożenia cyfrowe, wzmocnienie empatycznych postaw, profilaktyka).
3. Organizacja wydarzeń sieciujących i eksperckich w zakresie wypracowania kolejnych rozwiązań dotyczących cyberbezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
4. Wsparcie i zaangażowanie samorządów uczniowskich w ramach tutoringu oraz promocji projektów młodzieżowych, w tym bezpieczeństwa cyfrowego dzieci i młodzieży.
5. Tworzenie narzędzi umożliwiających realizację wydarzeń i projektów skierowanych do dzieci i młodzieży – opracowanie bazy kontaktowej z informacjami o specjalistach/specjalistach realizujących warsztaty, wykłady itp.
6. Włączenie cyfrowej edukacji do opieki okołoporodowej.
7. Szkolenia dla nauczycieli/nauczycielek, które umożliwią przekazanie wiedzy o cyberbezpieczeństwie w trakcie spotkań z rodzicami i opiekunami/opiekunkami osób uczących się.  
8. Ułatwienie sposobu zgłaszania cyberprzestępstw.
9. Wzmocnienie umiejętności korzystania ze sztucznej inteligencji.
10. Wzmocnienie ochrony wizerunku dziecka. 

Mapa Cyberbezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży - Postulaty

W wydarzeniu między innymi wzięli udział: Renata Grudzińska, Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania; Anna Wawdysz, Zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. młodzieży i współpracy akademickiej; Wiktoria Olejniczak, Pełnomocniczka Wójta ds. polityki młodzieżowej w Gminie Święciechowa, radny Adam Szabelski, radny Andrzej Prendke oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Poznania, Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Młodzieżowego Sejmiku Wojewódzkiego Pomorskiego, Młodzieżowej Rady Miasta Leszna. 

Projekt realizowany jest we współpracy z Przewodniczącą Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania, Przewodniczącym Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Poznania oraz z Fundacją GrowSPACE w ramach programu Youth connect for social cohesion finansowanego przez British Council Polska.


Organizatorki wydarzenia:
Magdalena Antolczyk – radna Miasta Poznania, ekspertka ds. samorządowych w Fundacji GrowSPACE
Paulina Sarwińska – działaczka społeczna, koordynatorka ds. współpracy z młodzieżowymi projektami w Nastoletnim Azylu