Młodzieżowe Sieci Bezpieczeństwa – wyniki badań fokusowych
Województwa: podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podlaskie – to dalej bastiony skrajnej prawicy, a co za tym idzie homofobii, transfobii, stygmatyzacji oraz dyskryminacji osób nieheteronormatywnych. Potwierdzają to młode osoby LGBTQ+ i ich sojusznicy, którzy wzięli udział w badaniach fokusowych realizowanych przez Natalię Kalisz.
“Przedmiotem niniejszego badania są społeczności LGBTQ+ zamieszkujące konserwatywne, ekonomicznie słabsze i wykluczone regiony Polski. Naszą uwagę skoncentrowaliśmy na województwie Podlaskim, Podkarpackim oraz Świętokrzyskim. Są to regiony, które w ogólnej narracji utarły się jako miejsca o charakterze znacznie bardziej konserwatywnym, niż pozostałe regiony Polski. Z kontekstu społeczno-kulturowego wynika, że zamieszkujące je osoby, które pozostają poza hetero normą mogą doświadczać silniejszej marginalizacji, ograniczonego dostępu do zasobów wsparcia oraz mniejszej akceptacji społecznej. Badanie, a co za tym idzie jego rezultaty w postaci działań projektowych dążą do zrozumienia tych uwarunkowań i opracowania strategii działań, które przyczynią się do poprawy ich sytuacji oraz dobrostanu” – mówi autorka badań, Natalia Kalisz z Fundacji GrowSPACE.
“Pogodziłem się z tym, że zawsze będę prześladowany ze względu na swoją orientację. Traktuję to jako część mojej codzienności” – mówi jeden z uczestników wywiadów grupowych z udziałem młodzieży LGBTQ+ ze wschodniej Polski.
W aż 5 województwach Polski sytuacja osób LGBTQ+ niemal nie zmieniła się od 15 października 2023 roku. Potwierdzają to zrealizowane przez nas wywiady grupowe z udziałem nieheteronormatywnej i ich sojuszników. Zapytaliśmy o ich lokalne problemy potrzeby oraz rekomendacje poprawy sytuacji w ich regionach.
Tworzymy Młodzieżowe Sieci Bezpieczeństwa
Jako Fundacja GrowSPACE wychodzimy naprzeciw potrzebom młodzieży LGBTQ+. Przystępujemy do procesu tworzenia Młodzieżowych Sieci Bezpieczeństwa z udziałem 100 osób nieheteronormatywnych i ich sojuszników ze wschodniej Polski. W ramach Sieci będziemy szerzyć edukację antydyskryminacyjną i prawno-człowieczą, a także wzmacniać zaangażowanie społeczności LGBTQ+ w celu poprawy sytuacji tej grupy w bastionach prawicy.
W ramach projektu nie tylko stworzymy Młodzieżowe Sieci Bezpieczeństwa, ale także podejmiemy szereg działań mających na celu zmapowanie regionów, w których osoby LGBTQ+ potrzebują szczególnego wsparcia. Dodatkowo, opracujemy specjalne rekomendacje związane z poprawą sytuacji osób nieheteronormatywnych we wschodniej Polsce.
Przygotowane przez nas działania będą podstawą do przeprowadzenia spotkań otwartych we wszystkich wspomnianych województwach. Wspólnie z lokalnymi organizacjami, młodzieżą LGBTQ+ i działaczami na rzecz praw człowieka będziemy rozmawiali, jak możemy wdrażać nasze rekomendacje.
Projekt jest finansowany ze środków Ambasady Królestwa Niderlandów.